Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
77 postów 9796 komentarzy

:-)

Jasiek - Jeszcze Polska nie zginęła. Isten, áldd meg a magyart.

Porwano polskich marynarzy + aktualizacja nr 2

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Odpowiedzialni są nigeryjscy piraci.

Porwano 5 Polaków. Pozostała część załogi została na statku "Szafir", który próbuje wrócić do portu. Mam nadzieję, że Polaków uda się odbić i nikomu nic się nie stanie. Premier zorganizowała już spotkanie, a na czele specjalnego zespołu postawiono Waszczykowskiego.

Oto link na dziennik.pl:

wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/506734,nigeryjscy-piraci-porwali-drobnicowiec-szafir-z-polakami-na-pokladzie.html

Kiedyś marzyły mi się Polskie Siły Specjalne Natychmiastowego Reagowania o globalnym zasięgu. W takich sytuacjach albo w razie katastrof mogłyby ratować polskich obywateli i teraz byłby jak znalazł. Ale polszewia zamiast je zbudować, to zaczęła Polskę zwijać.

Pomyślałem też, że o pomoc można byłoby się zwrócić do Rosjan lub Niemców. Albo "sojuszników" z NATO... Chyba to jednak byłoby naiwne.

AKTUALIZACJA 29.11.2015

Właśnie przeczytałem na onecie, że porwani Polacy żyją, a jednemu z nich udało się skontaktować z rodziną telefonicznie. Mam tylko nadzieję, że to wszystko prawda.

O porwanie podejrzewa się organizację MEND czyli Ruch Emancypacji Delty Nigru. Rebelianci z tego ruchu dokonują masowych porwań dla okupu, ale dążą też do bardziej sprawiedliwych zysków z wydobycia ropy. Jak zatem widać sprawa może mieć drugie dno...

Oto link do artykułu:

//wiadomosci.onet.pl/swiat/polacy-porwani-przez-nigeryjskich-piratow-zyja/ccm49v

AKTUALIZACJA 08.12.2015

WRACAJĄ! WRACAJĄ! WRACAJĄ!

Usłyszałem w radio tę wiadomość. "Premiera" Szydło rozmiawiała z nimi telefonicznie. Twierdzi, że są cali i zdrowi. Ufff...kamień z serca.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dobry prezent. Dzięki Ci Panie! :-)

KOMENTARZE

 • też miałem kiedyś fantazje na ten temat...
  http://sosenkowski.salon24.pl/173509,brawurowe-odbicie-voc-daisy

  jeszcze za czasów ŚP. Wilka Morskiego - "SeaWolf'a" :)))
 • @ Jasiek
  Tu, na wybrzeżu, miałam raz i drugi do czynienia z tą kwestią. Naturalnie - od strony rodzin. To straszna trauma dla porwanych i dla ich bliskich.

  W tamte strony statki winny pływać z ochroną /kilku/ komandosów. To taniej, niż WSZYSTKIE KOSZTY po porwaniu.
 • Autor
  Wlasnie dlatego atakuja statki na morzu bo afrykanie wiedza ze zaloga nie ma broni a wystarczyloby jedna jednostka broni na stanie a zaloga bylaby bezpieczna.
 • @ireneusz 15:35:16
  Irek, może na temat, a nie jak na onet.de? Raczysz?
 • @KOSSOBOR 14:58:14
  "W tamte strony statki winny pływać z ochroną /kilku/ komandosów. To taniej, niż WSZYSTKIE KOSZTY po porwaniu."

  Bardzo dobry pomysł. Ciekawe kto aż tak bardzo tnie koszty... ach, ta mamona. Statek był polski, ale bandera... cypryjska. Wstyd.

  Serdeczności.
 • @mac 15:05:49
  Sprawa chyba wygląda podobnie jak kwestia powszechnego dostępu do broni. Bandziory mają. Powszechnie :-(

  Pozdrawiam.
 • @sosenkowski 14:19:05
  Dzięki za odwiedziny i za ciekawy link. Polska jednak musi mieć takie siły. Oczywiście "demokracji" nie będziemy zaprowadzać.

  Ukłony
 • @ All
  Muszę się przyznać, że sprawa skojarzyła mi się natychmiast z zamordowaniem polskiego geologa przez Talibów - chodzi o Ś.P. Piotra Stańczaka. Oby teraz ratunek nadszedł na czas.

  Kuźwa, jak to ja bym był armatorem, to piraci mieliby przeje...e. Przecież ci marynarze to byliby moi pracownicy.... uffff...
 • @Jasiek 17:23:42
  Armator,jezeli nie poniesie dotkliwej straty pienieznej ma marynarzy za nic.Jak juz wspominalem -wystarczyloby prawo jednej jednostki broni na statku.
  Wystarczylby strzal ostrzegawczy a wiekszosc porwan marynarzy nie doszlaby do skutku bo porywacze odstapiliby od zamachu.
 • są Jasiek
  //Kiedyś marzyły mi się Polskie Siły Specjalne Natychmiastowego Reagowania o globalnym zasięgu. W takich sytuacjach albo w razie katastrof mogłyby ratować polskich obywateli i teraz byłby jak znalazł//

  są Jaśku...jest GROM, ale on wykorzystywany jest do jewrejskich awantur na całym świecie ...Polaków to oni mają głęboko w dupie...pozdrawiam smutno...
 • @trybeus 17:34:10
  "jest GROM, "

  A właśnie... Kiedyś była sprawa wyjazdu na Haiti. Nie pamiętam nazwisk kto pytał kogo, ale ktoś zapytał ministra obrony (Kołodziejczyk?) jak szybko może zorganizować wyjazd żołnierzy na Haiti. Odpowiedzią była chyba liczba miesięcy. Zapytano więc szefa MSW (Milczanowski?) - odpowiedzią o ile dobrze pamiętam były godziny. Może dwie.... szkoda, że pamiętam to jak przez mgłę. Widziałem o tym film. Ale różnica w możliwościach zorganizowania wyjazdu zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. I o to chodzi :-) Ale może uda się GROM przewerbować.

  Gorąco pozdrawiam.
 • @mac 17:33:52
  "Armator,jezeli nie poniesie dotkliwej straty pienieznej ma marynarzy za nic."

  Taki armator to dla mnie ścierwo. Jednak UKiP to nie jest zły pomysł.
 • @ireneusz 19:27:05
  "To armator ma zapewnić bezpieczeństwo załogi i statku, "

  Z tym się zgodzę. Ale oczywiście temat można pogłębić o pytanie co robić, gdy armator nie zapewnia bezpieczeństwa...

  Moim zdaniem wtedy powinno interweniować państwo, do którego należą porwani obywatele.
  Pozostaje zatem pytanie co zrobić z takim armatorem, który bezpieczeństwa nie zapewnił. Marynarze mogą mu naskoczyć. A komu może naskoczyć taki armator?
  Jestem zdania, że jeśli chodzi o ludzkie życie, to nie powinno być litości.

  Zatem na skutek Pańskiego komentarza formułuję pogląd, że interwencja polskiego państwa powinna mieć miejsce nie tylko w odniesieniu do piratów, ale również i do armatora. Żeby już żaden armator i żaden pirat nawet nie pomyślał o popełnieniu tak rażącego błędu jak narażenie na niebezpieczeństwo polskich obywateli.

  A ponadto dziękuję Panu za konstruktywne rozszerzenie wątku.

  Na przyszłość prosiłbym jednak o bardziej precyzyjne sformułowanie myśli i nie zahaczanie o misjonarzy i katolików jak temat wpisu nie odnosi się bezpośrednio do religii. Ot, taka "drobnostka"...

  Przyjaźnie pozdrawiam.
 • @ireneusz 19:27:05
  Z przykrością ale muszę przyznać racje @ireneuszowi. Jeżeli marynarze
  ci nie byli oddelegowani przez państwo polskie a zatrudnili się pod obcą banderą prywatnie to dlaczego polski podatnik ma płacić za konsekwencje takich decyzji? To państwo pod której banderą pływa statek jest całkowicie odpowiedzialne za bezpieczeństwo i aspekty prawne na tym obiekcie.
  Nie można obarczać obowiązkami rząd aby pilnował bezpieczeństwa i interesu jego obywateli jeżeli oni sami dobrowolnie pracują dla innego państwa lub obcego kapitału poza granicami Polski. Pieniążki z podatków mają służyć dla innych celów.
 • @Stara Baba 20:13:34
  Cześć Stary Babie :-)

  "oni sami dobrowolnie pracują dla innego państwa lub obcego kapitału poza granicami Polski."

  Podtrzymuję zdanie, że jeśli coś jest nie tak, to Polska powinna "wytłumaczyć" piratom, armatorowi i każdemu, kto przyfika do Polski lub Polaków.
  To będzie również wskazówka, gdzie Polacy mają się zatrudniać.

  Dzięki za odwiedziny.
 • @Jasiek 20:34:04
  Jeżeli powinno się coś z tym zrobić to tylko nacisk na Cypr oraz Nigerię poprzez dyplomacje. Piraci prawdopodobnie mieszkają w Nigerii i niewyobrażalnym jest aby obce wojsko (polskie) plątało się po nieswoim państwie. Jest to akt agresji. Tak wiec zostaje tylko dyplomatyczny nacisk na te dwa państwa. Właśnie to władze powinni robić i robią.
 • @Stara Baba 20:46:59
  Gdzie żyjesz Stary babo? Po Polsce grasują obce służby i wymierzają "sprawiedliwość" zgodnie ze swoją wolą, A polskie nie mogą pokazać, że Polacy sobie w kaszę dmuchać nie pozwolą?
 • @Stara Baba 20:46:59
  "Jest to akt agresji."

  No coś podobnego. Taki akt! Kto by pomyślał ;-/

  A porwanie to nie akt agresji?

  Cypr i Nigerię można naciskać. Dyplomatycznie oczywiście. Ale co znaczą naciski bez sankcji? Interwencja być musi. Nie tylko wobec piratów.
  Osobiście marzy mi się interwencja wobec tych, którzy skazując setki milionów ludzi na nędzę i wywołując np piractwo, zazwyczaj uchodzą cało i nikt nawet nie wie kim oni naprawdę są.
  Wniosek jest taki, że Polskie Siły Specjalne Natychmiastowego Reagowania Globalnego powinny dysponować skutecznym wywiadem.
 • @zadziwiony 21:52:39
  "A polskie nie mogą pokazać, że Polacy sobie w kaszę dmuchać nie pozwolą?"

  Oby jak najszybciej pokazały.

  Ukłony
 • @zadziwiony 21:52:39
  On nie tutejszy..

  Ale odnośnie notki; stacjonowanie jednego niszczyciela (przepraszam za złą nomenklaturę, nie znam się na nazewnictwie okrętów)jak "Moskwa" na tamtym akwenie, nawet wymienialnie co miesiąc przez zainteresowane Państwa (niestety Polska ma tylko najdroższą na Świecie motorówkę) ukróciło by piractwo, a nawet wyeliminowało by je. Radar, satelita,rakiety..
  Komuś najwyraźniej zależy na bezkarności piractwa.. Dla mnie jest niepojęte, że bambusy robią sobie szarże na kilkadziesiąt kilometrów nie zatrzymywani i porywają ludzi.. straż graniczna Australii powiedziała by coś ciekawego w tym temacie.. tam najeźdźcy na pontonach nie dotrą, a o piratowaniu nie mają co myśleć..
 • @Jasiek 22:19:44
  Żebyś wiedział ze nie jest to akt państwowej agresji bo o takiej tu mowa. Dlatego tych ludzi nazywa się piratami ponieważ pirat w swoim statusie jest bez-narodowcem. Co więcej, jeżeli były to bojówki nigeryjskie a nie "piraci"
  według międzynarodowego prawa dokonali by aktu agresji na Cypr a nie Polskę!
  PS: rozważamy tu tylko i wyłącznie podany przypadek piractwa a nie
  ogólne militarne i organizacyjne polskie zadupie.
 • @ireneusz 23:31:51
  "państwo polskie jest organizacja przestępcza w stosunku do narodu polskiego,"

  Teoretycznie (czasem praktycznie?) każde państwo jest organizacją powołaną do życia przez obywateli w celu ochrony ich interesów.
  ALE...
  jak pokazuje praktyka ma Pan rację - zwłaszcza jak się uwzględni, że w przypadku Polski, państwo odbiera pracującym obywatelom ponad 80% dochodów i jak widać nie jest w stanie ochronić swoich obywateli.

  Mimo wszystko zamiast wymiany na misjonarzy proponowałbym likwidację PIT, CIT, ZUS, suwerenność monetarną, "ustawę Wilczka" itd... Obciążenie obywateli daninami spadłoby z ponad 80% do okolic 30% a w budżecie przybyłby pewnie ponad bilion. Byłoby na "naciski dyplomatyczne" i ... "grupę interwencyjną". Nowy zaprzęg - jak Pan to ujął - wziął się początkowo za TK i służby (zrobił to podczas nocnych zmian) bo bez tego żadnych rozwiązań ekonomicznych się nie wprowadzi. Moim zdaniem zaczął nieźle i dałbym mu jeszcze trochę czasu na wykazanie się.
  Myślę jednak, że kwestie prowadzenia misji, wyboru religii pozostawiłbym wolemu wyborowi obywateli. Ale już elity KRK o których Pan wspomniał i elity innych wyznań porządnie zlustrował. Zakon Ojców Konfidencjonałów uległby rozwiązaniu. W razie oporów... - tradycyjnie: "naciski dyplomatyczne" i "grupa interwencyjna".
  Ukłony.
 • @Stara Baba 22:43:20
  "Żebyś wiedział ze nie jest to akt państwowej agresji bo o takiej tu mowa. Dlatego tych ludzi nazywa się piratami ponieważ pirat w swoim statusie jest bez-narodowcem. Co więcej, jeżeli były to bojówki nigeryjskie a nie "piraci"
  według międzynarodowego prawa dokonali by aktu agresji na Cypr a nie Polskę!"

  W takim razie, ponieważ to Cypr został zaatakowany a Polscy obywatele są w niebezpieczeństwie to Cyprowi "grupa interwencyjna" powinna udzielić... "bratniej pomocy". Oczywiście mam na myśli braterstwo w antypiractwie.
 • @wk..ny 22:21:46
  "Radar, satelita,rakiety.."

  To jest bardzo dobry program. Bardzo.

  "Komuś najwyraźniej zależy na bezkarności piractwa.. "

  Również zastosowałbym "Radar, satelita, rakiety.... "

  Pozdro.
 • Coś Waszczykowski zacichł
  Tak mądrze gada kiedy można gadać o niczym. Kiedy są konkretne tematy to siedzi Waszczykowski cichutko.
  Co robi ten ministrant spraw zagranicznych?
 • @ All
  Właśnie na dziennik.pl (pewnie jednak .de jak i onet) przeczytałem wywiad z byłym komandosem Formozy. Twierdzi, że odbicie byłoby zbyt ryzykowne. Najczęściej w takich przypadkach stosuje się wpłacenie okupu pochodzącego z ubezpieczenia. Dla bezpieczeństwa zrzuca się go z samolotu na spadochronie...
  Jakby ktoś chciał przeczytać całość załączam link:

  http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/506788,nigeria-polscy-marynarze-porwani-przez-piratow-sebastian-kalitowski-komentarz-w-dziennik-pl.html

  Oby jak najszybciej odzyskali wolność.
 • Przynajmniej ciepło mają...
  U nas na zachodniej rubieży pogoda niezdefiniowana, zimowo- deszczowa. Żeby tak mróz złapał i tą zgniłą wilgotność wydusił, to nie. Siąpi ino całemi dniami zimne deszczysko, mokre trzewiki, mokre gacie, pod kocami na pryczy też czuć lodowatą wilgoć. W grobie nawet, pod przepisowym 1,3 m płaszczykiem gliny, cieplej i bardzie sucho by było. Chłopaki na służbę przychodzą, jak na katorgę, często podpici, ale bez dopalaczy to nie dasz rady w tem klimacie granicy strzec.

  A matrosy nasze teraz sobie w tropikalnym ciepełku siedzą, murzynki cycate od pasa gołe drinki i posiłki im serwują, światła Lagosu w oddali widnieją, ciepła pustynia w dupę grzeje. Na pewno mają tam i żarcie, i wygody i egzotyczne dziewuchy, spokojnie na okup sobie czekając. O ile hiva nie złapią, to wrócą cało i zdrowo na święta.
  Żeby nas tak ktoś do Afryki porwał, byle szybko, to by dopiero radość na jednostce zapanowała...
 • @mac 15:05:49
  Tylko rosyjscy marynarze nie są atakowani, ponieważ są uzbrojeni! Raz spróbowano z wiadomym skutkiem dla tych piratów i więcej prób napadu na rosyjskie statki nie było. Obecnie w Rosji od 10.11.2015 każdy może mieć w domu prywatnie broń jak w USA.!!!Czyli Rosjanie są obecnie wolnymi ludźmi nie jak my Polacy niewolnikami bez możliwości obrony. Na tankowcach, statkach w tamtym rejonie i morzu chińskim, rozciąga się dookoła statku na pokładzie zwoje drutu żyletkowego, który zabezpiecza jako tako przed wtargnięciem na pokład nieproszonych gości o których mowa, choć i to jest niewystarczające i nieskuteczne, tak samo jak walenie wodą z węży p-poż, czy przelewanie zbiorników balastowych. Utrudnia im wejście ale przy okazji rozwściecza. Seria z karabinu po tych ich skorupach załatwiłaby sprawę. .W rejonie zatoki gwinejskiej porwania statków, zwłaszcza tankowców z ładunkiem ropy to dość powszechny proceder, zdarza się kilka razy w roku. Organizują to międzynarodowe gangi, ale wykonawcami są bandy lokalnych watażków z 2 portów, wspierane i kierowane przez ludzi z navy. Najciekawsze jest gdy jeden wysoki rangą navyman przygotuje numer a inny uprzedzi go i przejmie statek z ładunkiem, przeładuje na kilka mniejszych i upłynni towar - wtedy przez kilka tygodni jest wojna w 2 portach, ginie wielu ludzi, w tym przypadkowi, tzn nie uomoczeni w akurat w danej sprawie, bo w ogóle w tym światku trudno o ludzi bez skazy. Znam takich, którzy żyją tylko dlatego, że się głeboko zaszyli na jakiś czas, ponieważ zostali uprzedzeni że wyrolowani i poszkodowani szukają tych co ich wykolegowali, a przy braku winnych dobierają z niewinnych by pokazać że potrafią się mścić - gdyby nie pokazali, to byliby skończeni. Nigeria to miejsce, gdzie wyjątkowo często człowiek ryzykuje życiem, nie polecam jako cel wycieczek, ryzyko zbyt duże, tam ludzkie życie ma wyjątkowo małą wartość.
 • @KOSSOBOR 14:58:14
  Myślę, że będzie okup a odbicie porwanego polskiego drobnicowca "Szafir" z porwanymi polskimi marynarzami z użyciem siły nie jest prawdopodobne. Jeśli porywcze udali się w deltę Nigru i tam trzymają naszych chłopców, to żadni żołnierze nie pojadą za nimi.Żołnierze sami się tam boją zapuszczać.Siłowe rozwiązanie kryzysowej sytuacji nie jest możliwe. Jeżeli oni nie będą chcieli oddać tych ludzi, to nie ma innego wyjścia, tam ich nikt nie znajdzie. Myślę, że będzie okup. Oto jak wyposażone są jednostki żeglujące po wodach, gdzie prawdopodobne jest zagrożenie piractwem. Statek jest uzbrojony na okres przejścia przez niebezpieczne wody. Jest odrutowany drutem kolczastym, są przygotowane cytadele z żywnością. Całość tych drutów kolczastych na ma celu oddalić moment, w którym pirat dostanie się na mostek, czyli przejmie kontrolę nad statkiem. Jeśli statek jest dobrze zabezpieczony, a większość jest, wtedy są też żołnierze na statu z bronią. A tak wygląda typowy scenariusz reagowania jednostki zaatakowanej przez piratów. Statek reaguje w ten sposób, że oddaje jakieś strzały ostrzegawcze, załoga chowa się do cytadeli, żołnierze z kapitanem zostają na mostku i próbują konflikt rozwiązać. Jeżeli sobie nie poradzą, to również oni chowają się do cytadeli. W tym samym momencie jest sygnał wzywający pomoc, jest połączenie z osobą, która koordynuje. Bywało, że co drugą noc ktoś wołał o pomoc i też w sytuacji, gdzie kogoś ostrzeliwano były bardzo częste.
 • @Jasiek 17:09:42
  Piraci S.A. Jak działa ich "firma" i kim są "inwestorzy"? Zaskakujący raport.. http://konflikty.wp.pl/kat,1020303,page,2,title,Piraci-SA-Jak-dziala-ich-firma-i-kim-sa-inwestorzy-Zaskakujacy-raport,wid,16150798,wiadomosc.html?ticaid=11604d
 • @Kula Lis 65 10:12:21
  Dzięki za link i ważne komentarze.
  Mam dużo obaw co do bezpieczeństwa Polaków.

  Gorąco pozdrawiam.
 • @Jasiek 10:38:59
  Nie ma za co, także odwzajemniam pozdrowienia.
 • @Kula Lis 65 10:10:20, @ Jasiek
  Naturalnie - okup. To dość skomplikowane i czasochłonne. Jednak, mimo negocjacji, rodziny drżą o życie i zdrowie najbliższych. Negocjacje to akcja międzynarodowa. Jeżeli porwani wracają do domów, to raczej w marnym stanie. Jest długa rekonwalescencja, z naciskiem na rekonwalescencję psychiczną. To są traumy bardzo, bardzo poważne. Już wspomniałam - w moim "pobliżu" były dwa takie przypadki. Jeden z marynarzy nie pozbył się psychicznego knaksa - a jest już starym człowiekiem. Jedynym naczyniem na tej pustyni /bo to od strony somalijskiej było/ był jakiś zdezelowany hełm. Do jedzenia i picia.
  Tak więc Pan Porucznik jest optymistą, niestety.
 • @Kula Lis 65 10:08:38
  te dywagacje nt. bandyckiego cyrku w Nigerii uzmysłowiły mi WAGĘ tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, z którego USreal powoli wytrąca kolejne kraje dzięki "walce o wolność&demokrację"... już odpadł rozpalony na POmarańczowo kijowski kaganat, wcześniej rozpętano "wojnę o pokój" w Iraku i Afganistanie, a Polska - podobnie jak i Gruzja nie mogą już nawet pomarzyć o budowaniu mostów tudzież wiaduktów od Kazachstanu po Białoruś :(((

  http://www.osw.waw.pl/sites/default/files/image/nowy-jedwabny-szlak-osw-kom.png

  - niestety zwycięzcami do wyścigu po Chińskie inwestycje zostaną Berlin i Moskwa, jako jedyne kraje poważne w Europie, które nie dały się nabić Obamie w bambo-ko ;)))
 • @Kula Lis 65 10:10:20
  Są filmy w necie - o tak, Rosjanie nie pitulili się z piratami. Chinole też chyba się nie pitulą.
 • @sosenkowski 11:40:27
  Nie przekreślałbym szans Polski na inwestycje związane z nowym chińskim szlakiem handlowym.
  Co do tego, że inwestycje wzmacniają gospodarkę myślę, że się Pan zgodzi. A nie wiem czy jest na rękę Chińczykom wzmacniać za bardzo Rosję. Podobnie z Niemcami - niby są daleko, ale stabilność w tym kraju się kończy, a ponadto wzmocnienie Niemiec może też doprowadzić do ich zbliżenia z Rosją.
  Życzę Panu, żebym to ja miał rację ;-)

  Ukłony
 • @Jasiek 12:49:40
  jasne krasne – już widzę Mostostale budujące mosty na Jedwabnym Szlaku i polskie przedsiębiorstwa drogowe rozwijające piękne autostrady od Kazachstanu po Berlin ;)))) tyle tylko, że chyba cała branża po Euro2012 zbankrutowała i należy teraz do „naszych najlepszych sąsiadów” np. szwabów, żabojadów itd albo... po prostu Rosjanie nam nie pozwolą tam funkcjonować, bo jesteśmy na "czarnej liście" zbyt blisko nazistowskiej Turcji :(((
 • @sosenkowski 13:00:20
  " że chyba cała branża po Euro2012 zbankrutowała i należy teraz do „naszych najlepszych sąsiadów” np. szwabów, żabojadów itd albo..."

  Kiedyś słyszałem porzekadło: "Lepszy byle jaki handelek niż dobry szpadelek" - to tak na wypadek gdyby Polacy nie wszystko budowali, bo bankructw było dużo ( jak to z polszewią- niestety) ale część mogą na pewno wybudować Polacy a opłaty za przewóz przez Polskę raczej nie trafią do Niemiec i Rosji za poklepanie po pleckach.

  Więcej optymizmu Panu życzę.
 • @Jasiek 13:14:06
  aha, jeśli mamy liczyć tylko na urzędnicze opłaty za przewóz tudzież ewentualne zlecenia dla firm ochroniarskich i sutenerów, to ja przepraszam - liczyłem na coś więcej :(((
 • @KOSSOBOR 11:36:07
  Pamiętam jak ok. 10 lat temu piraci wdarli się i porwali załogę niemieckiego statku. Po kilku miesiącach Niemcy postanowili zemścić się. Popłynął statek i przez prawie trzy miesiące stal na redzie przy porcie w Somalii. Oprócz załogi na statku było dwudziestu uzbrojonych komandosów głownie byłych żołnierzy z legii cudzoziemskiej- międzynarodowe towarzystwo pływające jako ochrona wielkich tankowców.Mieli całkowity zakaz wychodzenia w dzień na pokład.Trzy miesiące czekali w czujności na atak i w końcu nastąpił. Podpłynęły dwie łodzie pirackie. Z jednej sześciu piratów w ciszy wspięło się na łańcuch kotwiczny i po nim weszli na pokład. Czekała ich salwa, dwóch padło zabitych pozostali natychmiast się poddali. W tym samym czasie komandosi wystrzelali załogę drugiej łodzi i zatopili obie. Na tym zadanie ochrony skończyło się. Jeńców przekazano pod kuratelę kapitana i odbył się sąd. Następnego dnia Niemcy urządzili im rzeź. Pieniek i topór z kambuza. Początkowo schwytani myśleli, że chcą ich tylko nastraszyć. Ale jak spadła pod toporem pierwsza głowa, pozostali wszczęli nieludzki ryk...Jak to nasi sąsiedzi, ciała wyrzucili za burtę, krew zmyli wiadrami wody...I po sprawie ich flota nie jest nękana przez piratów.
 • @Jasiek 13:14:06
  "Lepszy byle jaki handelek niż dobry szpadelek"
  to jest kwintesencja.. brałem udział w wielu inwestycjach/przetargach, gdzie wygrywała firma w teczce, zatrudniająca później polskich podwykonawców i nie płacąca im pod byle pretekstem..
  chociaż "handelek" zamieniłbym na "pośrednictwo" eskimoskie, a jakże..

  Poznański kulczyk park zwany "Starym Browarem" to przewał; ziemia kupiona w centrum miasta z przeznaczeniem na park, czyli cena 5x mniejsza, wykonawcy zbankrutowani. Inwestycja kosztująca kilkaset milionów, została właśnie sprzedana za ponad miliard..
  Zarzucają mi znajomi, że jestem mściwy i zawistny, bo takich biznesów nie robię, ale ja jestem uczciwy i prawy, a co za tym idzie chcę przywrócenia szubienicy i pręgierza..

  P.S.
  za trupem Kluczyka wysłałbym list gończy, może odnalazłby się "zimny lech" także..

  Pozdrowił
 • @sosenkowski 13:32:29
  "tylko na urzędnicze opłaty za przewóz"

  Już prosiłem o optymizm. To nie będzie byle jaki przewozik jeśli do już niego dojdzie :-)
 • @Kula Lis 65 13:54:55
  "trzy miesiące stal na redzie przy porcie w Somalii."

  Po takim czasie to nawet ja bym się skapnął, że to podpucha. No, ale cóż - Somalia...

  Dziękuję za przytoczenie przykładu.
 • @Stara Baba 20:13:34
  Pracowali w polskiej firmie Euroafrica Shipping Lines adres: Energetyków 3, Szczecin, bandera inna by u nas podatków nie płacić. Tak samo funkcjonuje PŻM w Szczecinie, ma statki rejestrowane pod obcą banderą. Jedyna niedogodność dla marynarzy to taka, że na tych statkach choć są polskich firm własnością nie mogą głosować, ponieważ nie noszą polskiej bandery. Zarabiają nadal w złotych polskich, nie w walucie obcej.
 • @Stara Baba 20:13:34
  Nie z przykrością ale nie ma Pani racji ,widziałem kiedyś film na YT jak Rosjanie jadą z kałaków po dwóch takich pirackich ślizgaczach za chwile odpuścili.Nie chodzi o to kto w danym momencie jest odpowiedzialny za sytuację ale o to żeby dać sygnał od Polaków wara i to wszystkim holendrom którzy zastrzelili [psy] Polaka bo pijany machał kozikiem.[jakby nie mieli siatek do zarzucania łatwiej było wstrzelić mu trzy kule w brzuch i tysiącach sytuacji gdzie Polaka zakopano [kopiąc ] na śmierć ]czy inne równie delikatne zachowania.Ma pojawic sie grupa X i sprawę załatwić ,w innych wypadkach drogą dyplomatyczną łącznie z karami wprowadzaniem wiz dla krain których obywatele Polaków nie szanują .W tej sytuacji to że jeszcze ich nie ma z powrotem na statku czy w drodze do domu świadczy źle o rządzie ,tak samo źle jak przymusowe szczepienia,syf w supermarketach zaginione dzieci i młodzież.DOŚĆ.
 • @dlaczego ja 18:47:38
  Pan mowi o "nieoficjalnych zabiegach". Zgadzam sie z tym absolutnie.
  Tego jednak omawiac sie nie powinno gdyz jakby nie patrzyl jest to akt kryminalny. Zawsze bylem zwolennikiem "oko za oko" albo i wiecej.
 • @Kula Lis 65 17:23:19
  To ze zatrudniała ich firma polska dużo nie znaczy. Statek pływał pod cypryjską banderą i według prawa pokład jest suwerenną częścią Cypru
  a nie Polski. Podatki są płacone także dla zapewnienia bezpieczeństwa.
  Jeżeli płacą je Cyprowi niech on ich broni. Pomijając temat, żyć w Polsce, mieć firmę w Polsce i płacić za nią podatki na Cyprze to zakrawa na kpiny
  z Polski i rzetelnych podatników..
 • @Stara Baba 20:24:22
  "Pomijając temat, żyć w Polsce, mieć firmę w Polsce i płacić za nią podatki na Cyprze to zakrawa na kpiny
  z Polski i rzetelnych podatników.."

  Ma Pan rację. Jest tylko jeden "drobny szczegół" - państwo zabiera pracującym Polakom ponad 80% dochodów. To dopiero jest kpina. Jakakolwiek ucieczka przed tak opresyjnym aparatem państwowym jest patriotycznym i społecznym obowiązkiem każdego, kto tylko ma resztki zdrowego rozsądku. Więc firmy uciekają (przykład to tzw "tanie bandery"). Osoby fizyczne też (przykład to emigracja). Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest to nawet konieczność z punktu widzenia PRS.... a ta organizacja przestępcza o charakterze zbrojnym w jaką się przerodziło państwo polskie z pomocą KA na początku, z Polską nie ma nic wspólnego poza nazwą i językiem.
 • @ All
  Nadal nie ma wieści o porwanych Polakach. Porywacze z nikim nie nawiązali kontaktu...

  Pomódlmy się, proszę, za ich szczęśliwy powrót do domu. Przynajmniej tyle każdy może zrobić.
 • @Jasiek 21:05:43
  Sic.
 • @Jasiek 21:05:43
  a ja liczę, że jest tam jazgot z gdyni..o tym co bym chciał aby mu piraci zrobili nie będę pisał.. jakoś empatii w tej kwestii nie potrafię odnaleźć w sobie, a nawet dla ukarania jazgota poświęciłbym resztę.. przykre to, ale tak myślę... socjopaci nie rodzą się, tworzy ich społeczeństwo :(
 • @KOSSOBOR 21:15:15
  Coś napisałem nie tak?
  Z góry przepraszam.
 • @wk..ny 21:26:31
  "socjopaci nie rodzą się, tworzy ich społeczeństwo :("

  Nie całe społeczeństwo tworzy socjopatów. Co Panu zrobił Jazgot, że aż tak to doskwiera?
 • @Jasiek 21:29:18
  mi nic, po prostu istnieje.. Polański też mi nic nie zrobił..
 • @wk..ny 21:41:15
  Już rozumiem. Ale żeby być gotów poświęcać innych to już nie.
  Życzę poprawy. Z całego serca...
 • Waszczykowski ha ha ha ha ha ha ha ha
  Waszczykowski jest szkolony do robienia pod włos dla Rosji. Do innych zadań raczej się nie nadaje. Więc cienko widzę sukces dowodzonego przez niego zespołu. Obawiam się że całość ciężaru uwolnienia polskich marynarzy z rąk porywaczy spocznie na barkach armatora i ich rodzin.
  Możliwe że po ewentualnym sukcesie Waszczykowski będzie usiłował przypisać to sobie za pomocą "niezależnych" mediów.
 • Polaris: pięciu uprowadzonych polskich marynarzy żyje
  Pięciu polskich marynarzy uprowadzonych przez porywaczy ze statku „Szafir” żyje - poinformował w niedzielę PAP Michał Czerepaniak, szef firmy Polaris Usługi Morskie, pośredniczącej w zatrudnieniu załogi statku. „Marynarze są cali i zdrowi” - dodał.
  Czterech oficerów i jeden marynarz zostało uprowadzonych w nocy z czwartku na piątek ze statku u wybrzeży Nigerii. 11 pozostałych członków załogi uniknęło jakiejkolwiek szkody; są bezpieczni.

  „Uprowadzeni marynarze są cali i zdrowi” - poinformował Czerepaniak. Jak dodał, na tę chwilę nie ma dalszych informacji w tej sprawie.

  Śledztwo w sprawie porwania polskich marynarzy prowadzi od piątku Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie.

  Służby państwowe otoczyły opieką rodziny członków załogi, deklarując wszelką pomoc, w tym opiekę psychologiczną. W kontakcie z rodzinami pozostają urzędy wojewódzkie.

  MSZ jest w kontakcie z władzami nigeryjskimi.

  Spółka Euroafrica, do której należy "Szafir", w komunikacie prasowym poinformowała w piątek m.in., że statek "został zaatakowany z dwóch łodzi przez uzbrojonych piratów, w odległości ok. 35 mil morskich od wybrzeży Nigerii". (...) "Pomieszczenia załogi zostały splądrowane, po czym piraci opuścili statek" - podkreślono.

  Armator jest w kontakcie z załogą statku
  http://www.pap.pl/aktualnosci/news,438287,polaris-pieciu-uprowadzonych-polskich-marynarzy-zyje.html
 • @Zbójnicki pies 20:21:01
  Dzięki za dobre wieści.
  Oby jak najszybciej zostali uwolnieni.
 • @Galopujący Renifer 20:09:59
  "Więc cienko widzę sukces dowodzonego przez niego zespołu. Obawiam się że całość ciężaru uwolnienia polskich marynarzy z rąk porywaczy spocznie na barkach armatora i ich rodzin. "

  Myślę, że Waszczykowski wierzy w to, co robi. I na prawdę wierzy, że Rosja nasz wróg nr 1 ;-) Wierzy też, że piraci są źli, bo porwali Polaków. Myślę, że uczciwie będzie się starał rozwiązać sprawę. Oby się pozytywnie wykazał.

  Pozdrawiam.
 • @Jasiek 21:09:14
  niech Bog ma ich w swojej opiece
  Pozdr.
 • @ All
  Ciekawe jakie firmy wydobywają ropę w Nigerii i w delcie Nigru. Jeśli miejscowej ludności działalność tych firm się nie podoba aż tak, że z rozpaczy porywają ludzi, to muszą tam odchodzić niezłe przekręty.
 • @Jasiek 02:11:03
  "płaci się okup",

  OK, jedno nie wyklucza drugiego:
  - zapłacić (notowanymi) banknotami,
  - bombardowanie dywanowe okolicy po uwolnieniu zakładników,
  - występujemy do FED o zwrot gotówki, bo w bombardowaniu "została na 100% zniszczona" :)

  Takie małe marzenia.

  A swoją drogą, czy w okolicach Somalii nie było tak, że po "uprowadzeniach" "te złe Ruskie" wysłały okręt(y) i zaczęli "piratami" "karmić rekiny"? I się uspokoiło?
 • @laurentp 22:16:11
  "bombardowanie dywanowe okolicy po uwolnieniu zakładników, "

  Zaczynam mieć wątpliwości czy to dobre rozwiązanie. Wygląda na to, że tych ludzi ktoś grabi niemiłosiernie z zasobów ich kraju a im zostawia nędzę i rozpacz, na której dopiero to kwitnie przestępczość i piractwo...

  Kuźwa, znów wychodzi, że nic do końca nie czarne lub białe.

  Ukłony
 • statek z 11 polskimi marynarzami przybił do nigeryjskiego portu
  11 polskich marynarzy, znajdujących się na pokładzie statku "Szafir", pod eskortą łodzi patrolowej nigeryjskiej marynarki wojennej dopłynęło bezpiecznie do portu w Onne; załoga spotkała się z polskim konsulem; działania na rzecz uwolnienia 5 uprowadzonych trwają - poinformowało MSZ.W wydanym w poniedziałek komunikacie MSZ zapewnia, że - wraz z innymi resortami i służbami państwowymi - w dalszym ciągu prowadzi aktywne działania na rzecz uwolnienia porwanych i zapewnienia bezpieczeństwa załodze "Szafira", a MSZ i ambasada RP w Abudży pozostają w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,MSZ-statek-z-11-polskimi-marynarzami-przybil-do-nigeryjskiego-portu,wid,18013707,wiadomosc.html
 • @ All
  Podobno jest kontakt z porywaczami:

  http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/507089,minister-witold-waszczykowski-kontakt-z-piratami-ktorzy-porwali-polskich-marynarzy.html

  Oby to była prawda i oby jak najszybciej wrócili do swoich domów.
 • @Zbójnicki pies 17:38:52
  Dzięki za odwiedziny. Niech Bóg ma ich w Swojej opiece.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej