Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
79 postów 10087 komentarzy

:-)

Jasiek - Jeszcze Polska nie zginęła. Isten, áldd meg a magyart.

Zmarł Andrzej Wajda

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Reżyser miał 90 lat.

Nakręcił takie filmy jak "Popiół i diament", "Kanał", "Ziemię Obiecaną" i wiele, wiele innych. Otrzymał liczne nagrody za swoje filmy (Złota Palma, Złoty Lew, Oscar, Złoty Niedźwiedź) Angażował się także w życie polityczne. Był senatorem, podczas kampanii wyborczych popierał Unię Wolności, Bronisława Komorowskiego, Platformę Obywatelską.

KOMENTARZE

 • Nie lubialem filmow Wajdy.
  Zadnego.
 • @staszek kieliszek 01:35:17
  Ja lubiłem "Popiół i diament". "Ziemia Obiecana" jest uważana za arcydzieło.
  Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny.

  Ukłony
 • @Jasiek 01:43:44
  Wszystkie zydowskie filmy to arcydziela oczywiscie i oskar sie nalezy.Od poczatku powstania tasmy filmowej interes jest w rekach zydowskich by mozna ludziom w glowach macic.Za komuny pracowalem w filmie jako operator filmowy i predzej czy pozniej okazywalo sie prawie kazdy tam pracujacy jako rezyser, dyrektor, scenarzysta, operator to Zyd.Do kosciola nie chodzili i ksiedza po koledzie nie przyjmowali.Polacy?Czasami wydaje sie, ze ten czy tamten rezyser to Polak ale po latach ktos sie dogrzebie metryki i okazuje sie, ze jednak Zyd.
 • @staszek kieliszek 03:15:47
  Otóź to!
  Ich "dzieła" są tendencyjne; tak samo jak "literatura piękna" prezentowana tutaj przez miłośników socjalizmu Bogusława Jeznacha i Zygmunta Białasa.
 • @Zdzich 03:52:02
  Ciekawe jaki pogrzeb badzie.Katolicki, zydowski czy swiecki?
 • @staszek kieliszek, aleś ty małostkowy! nawet w takiej chwili judzicie??!!!!
  /// O zmarłych tylko dobrze
  "De mortuis aut bene, aut nihil" - mówili Grecy i Rzymianie. Czy także chrześcijan obowiązuje ta zasada, że o zmarłych powinno się mówić dobrze lub wcale? A o osobach publicznych? Jak to się ma do wierności prawdzie? Co ksiądz myśli o ostatnim sporze o Wawel?
  Czas śmierci Kościół powiązał z wieloma przywilejami. W zagrożeniu śmiercią wolno rozgrzeszyć osobę obłożoną największymi ekskomunikami. Także były duchowny, będący w karach kościelnych, gdyby był świadkiem czyjegoś umierania, może udzielić potrzebnych sakramentów. Jako chrześcijanie w obliczu śmierci powinniśmy szczególnie mocno dążyć do wzajemnego przebaczenia i pojednania się. Zgodnie ze wzorem Chrystusa, który na krzyżu prosił: "Ojcze, odpuść im", wielu ludzi modliło się w chwili śmierci za swoich oprawców i wybaczało winowajcom. W tym duchu chrześcijaństwo przechowało antyczną zasadę uszanowania pamięci zmarłych nie jako przykazanie czy obowiązek, ale jako radę, jako wyraz miłosierdzia. Uznajemy, że sąd nad umierającym przejmuje Bóg Ojciec, Sąd Najwyższy. Nie na miejscu jest, aby w tym samym czasie grzeszni ludzie dodatkowo na własną rękę wymierzali sprawiedliwość zmarłemu. Zgodnie z początkiem 2 rozdziału Listu do Rzymian sami na siebie wydajemy wyrok, kiedy zajmujemy się sądzeniem. Wobec majestatu śmierci wypada być nie tyle "redaktorem śledczym", co człowiekiem dyskretnie okrywającym nagość bliźniego. Osoby, które by znały kompromitujące fakty z życia zmarłego albo przeglądając jego osobiste rzeczy na przykład listy natrafiły takie dowody, mają prawo o nich nie mówić, gdyby jedynym skutkiem miała być utrata dobrego imienia osoby zmarłej. Może istnieć jednak sytuacja, że należy ujawnić bolesną prawdę o zmarłym, gdyby miało to zapobiec jakiejś krzywdzie na przykład skazaniu niewinnej osoby.

  Ważny jest też wzgląd na najbliższych, którzy opłakują zmarłego. Jako chrześcijanie przyznajemy dzieciom moralny przywilej dobrego mówienia o swoich rodzicach. Dziecko może bez grzechu powiedzieć "Mój kochany, wspaniały tatuś" nawet gdyby ten tatuś był znany publicznie ze złej strony.

  Czy w przypadku osób publicznych nie jest trochę inaczej? W perspektywie historii, owszem. Jednak w czasie żałoby demonstrowanie swych pretensji, negatywnej wiedzy o zmarłym stanowi brak taktu. Dotychczas w polskiej tradycji wobec majestatu śmierci ustawały spory. Tak było na przykład podczas pogrzebu marszałka Piłsudskiego. (...) Jednak żałobę - także osób publicznych - godzi się uszanować. Jakby się czuł każdy z nas, gdyby oprotestowano pogrzeb jego rodziców?  ks. Marek Kruszewski


  Tekst pochodzi z Tygodnika http://adonai.pl/graph/idziemy.gif 16 maja 2010 //
  http://adonai.pl/wiecznosc/?id=94
 • czy to nie popieracz
  Bronka Red bulla aby? A który nazwał Brauna "gnojem"? A na serio to czy aby nie nazywał się Krohmann?

  nie lubiłem dziada...

  tak po prawdzie gdyby nie był żydem to by nigdy takiej kariery nie zrobił, bo w PRL talent to nie wszystko, trzeba jeszcze umieć lawirować na salonach, a
 • @reflexión 07:54:52
  no to idźcie:)))
 • @staszek kieliszek 01:35:17
  Wszystkie jego filmy, także te uznane za arcydzieła, to antypolskie paszkwile. Podzielam Twoje zdanie.
  Tfurczość, tfurczością ale za duszę trzeba się nam katolikom modlić. Oby mu te modlitwy pomogły, skoro sam nic w kierunku swojego Zbawienia nie robił.
 • @trybeus 08:06:58
  Sam se idź:)) Mi nie po drodze.

  To katolicki dziennik i zacytowana wypowiedź ks. redaktora.

  Macie w rzyci swych pasterzy, kiedy was uczą moralności.
  Czasami ich podziwiacie i naśladujecie, gdy mieszają się do polityki.

  Nie potraficie nawet uszanować chwili(by nie użyć zwrotu majestatu) śmierci.

  Jak to nazwać?
  Małostkowość, podłość... czy polskie piekiełko ?
 • @reflexión 07:54:52
  Masz rację o zmarłym tylko dobrze, bo on już właśnie poznaje swój wymiar. On już właśnie teraz wije się przed Panem Bogiem w sprawozdaniu co zrobił z danymi mu talentami, jak służył nimi innym ludziom, czy wywiązał się z powierzonej mu przez Pana Boga służby innym, którzy takich talentów nie dostali...
  Masz rację, my tutaj na tej Kuli Ziemskiej powinniśmy w ciszy refleksji, modlić się za nim... Może mu to jakoś pomoże.
  Polecam cykl kazań Ks Natanka o Czyśćcu (i nie tylko):
  Zachęcam do wysłuchania wszystkich 14-tu części. Ks dr hab. Piotr Natanek, metodami naukowymi bada dane nam na przestrzeni wieków przekazy, które przez współczesny Kościół są celowo przemilczane a nawet w seminariach duchownych zakazane. Przeogromna wiedza tam zawarta dana nam przez Pana Boga ma służyć naszemu Zbawieniu, ale jak widać, komuś zależy na tym, by nie docierała ona powszechnie do ludzi. Zachęam więc do odszukania na YouTube tych kazań. Wystarczy wpisać: Ks Natanek Czyściec
 • @reflexión 08:25:55
  Nie znam tego dziennika, ale zachęcam do wzmożonej uwagi, bo katolickie czasopisma nie zawsze muszą takimi być mimo że za takie się podają. Tak jak np Tygodnik Powszechny.
 • @Jan Paweł 08:37:02
  Powyższe komentarze skierowałem do staszka kieliszka i trybeusa, ponieważ bardzo obnoszą się na forum ze swoją katolickością, dezawuując LUDZI inaczej myślących, a tym bardziej niemal w chwili śmierci.
  Gdzie tu chrześcijańskie przymioty, jak miłość bliźniego?
  Na papierze, w katechizmach i książeczkach do nabożeństwa?


  P.s.
  Nie wdaję się w spory polityczne
 • @reflexión 08:48:41
  "Gdzie tu chrześcijańskie przymioty, jak miłość bliźniego?"

  Bardzo Panu dziękuję za przypomnienie pewnych zasad. Chciałbym jednak na problem spojrzeć z trochę innej perspektywy. Otóż czasem zdarza się, że ktoś w prostych, czasem dosadnych słowach ujmie celnie pewne zjawisko. Przepraszam, że nie podam linku bo tak szybko to nie znajdę, ale bloger Wk...ny napisał coś w stylu, że oni nas mogą okłamywać (bo oszukać goja to przecież nie grzech) a my mamy nadstawić drugi policzek. I tak to się toczy już prawie 2 tys. lat.

  Czy uważa Pan, że coś jest na rzeczy?
 • @trybeus 08:06:22
  "czy to nie popieracz"

  Popieracz. A nawet mówił coś o "zaprzyjaźnionych mediach". Ach. Trudno się pisze o takich sprawach w takich chwilach.

  Pozdrawiam.
 • @trybeus 08:06:22
  "A na serio to czy aby nie nazywał się Krohmann?"

  A tego to nie wiem... kiedyś w radio słyszałem, że rodzina pochodziła z Grecji. A poprzednia pisownia nazwiska "Wajda" to "Wayda".
 • @reflexión 07:54:52
  Ja jestem malostkowy? Kazdy "slawny" polski rezyser to Zyd.Filmy nudne jak flaki z olejem, ale sa "genialne", oskarowe, jak zboczeniec Polanski.Fuj!
 • @staszek kieliszek 09:14:26
  Zanussi też Żyd? Oświeć nas staszku
 • @Jan Paweł 08:21:42
  "Wszystkie jego filmy, także te uznane za arcydzieła, to antypolskie paszkwile. "

  Pozwolę się częściowo nie zgodzić. W każdym filmie możemy dopatrzeć się jakichś elementów "anty..." W produkcjach "holyłudzkich" jest wiele przemocy, brudu, złomu, satanizmu, niedbałości itp.
  W "Popiele i diamencie", który widziałem kilka razy nie podobała mi scena z... odwróconym krzyżem.

  Serdeczności.
 • @reflexión 09:23:27
  Nie patrzylem mu w portki wiec nie wiem.W rodzinie tez mam Zydow.Ich pradziad sie przechcil dla biznesu ale charakter odziedziczyli .Biedna ta Polska.Nie wiadomo kto jest kim.UB, PZPR, ORMO,Zydzi, UPA,Unia Wolnosci, PO, PSL, Pis, HUJ....
 • @staszek kieliszek 09:31:33
  "W rodzinie tez mam Zydow."

  Sam Pan widzi - jak się głębiej pogrzebie, to u każdego się coś znajdzie ;-DDDDDDDD
 • @Jasiek 09:46:35
  :)
 • @reflexión 08:25:55
  //Mi nie po drodze.//

  akurat:))...siedzicie z kinolami przyklejonymi w mediach katolickich, czytacie namiętnie, co widać po waszych tekstach:)) uważajcie, abyście się nie migli, bo jaki by miała starszyzna zboru pożytek:)))

  poza tym mam w rzyci tych, którzy nie głoszą Ewangelii, a którzy wleźli do KK aby go rozwalić od środka...jest takich wiele
 • @reflexión 08:48:41
  "Nie wdaję się w spory polityczne"

  Może chociaż troszeczkę...? ;-)
 • @staszek kieliszek 07:43:53
  "Ciekawe jaki pogrzeb badzie.Katolicki, zydowski czy swiecki?"

  Tu mi się przypomniał pogrzeb Szymborskiej. Niby świecki, ale to chyba bul powiedział w trakcie "ceremonii", że teraz spogląda ona na nas z Nieba.... pewnie też świeckiego ;-))))
 • @reflexión 08:25:55
  "Małostkowość, podłość... czy polskie piekiełko ?"

  A może lustracja obywatelska?
  Tak tylko "głośno" myślę....
 • @trybeus 08:06:22
  Ja tam po szabesgoju płakać nie będę.
  Wiem z dobrego źródła, że Wajda, Morgenstern, Hoffman, Ford (sama śmietanka chazarstwa w polskiej kinematografii) już w 53' biegała z czerwonymi krawatami.
  No ale tacy chowani są w Aleii Zasłużonych na Powązkach a prawdziwie polski reżyser na jakimś zadupiu. Stopień sq..a sięgnął zenitu.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:10:37
  Dzięki za ważny koment.
  Jak to wszystko zmienić?
 • @Jan Paweł 08:37:02
  //Nie znam tego dziennika, ale zachęcam do wzmożonej uwagi,//

  Dzięki za ostrzeżenie:))
  Ale w którym miejscu cytowany przeze mnie ksiądz rozmija się z nsuką Kościoła? http://adonai.pl/wiecznosc/?id=94

  Czy aby nie próbujecie marginalizować jego wypowiedzi, żeby usprawiedliwić swój chocholi taniec nad zmarłym?
 • pogrzeb
  będzie "państwowy- kompania "wojska", orkiestra, purpurowo i kolorowo. Będą się kiwać na boki i do przodu.Potem padnie komenda jak na "pogrzebie" Berle Lewartowa - goje won.
 • @Jasiek 11:47:05
  Jedyna droga to pogonić to towarzystwo. Kara banicji powinna być przywrócona. Dla najgorliwszych Wronki albo Sztum. Tylko, że Wiejska świeciłaby pustkami...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:07:42
  "Kara banicji powinna być przywrócona."

  I śmierci.
 • ... donosiciel Andrzej Wajda!
  http://m.neon24.pl/c61af7628332cc7b0a27d59ec2331c6a,14,0.png
  "(...)Także i Andrzej Wajda kłamie, jak nawiedzony, ze jego ojciec zginął w Katyniu! Prawda jest inna! Jakub Wajda zginął podczas wojny, a w Katyniu zginął Karol Wajda syn Marii i Stanisława Konigów, i nie miał on nic wspólnego z rodziną A. Wajdy, po prostu zbieżność nazwisk. Czego się wstydzi A. Wajda, że tak kłamie? JEGO OJCIEC JAKUB WAJDA BYŁ CZŁONKIEM PRZEDWOJENNEJ ZDRADZIECKIEJ W 100% ŻYDOWSKIEJ KPP! PRZYJAŹNIŁ SIĘ Z ŻYDEM KOMUNISTĄ POLAŃSKIM, OJCEM ŻYDA-SATANISTY ROMANA POLAŃSKIEGO." ....

  Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/1278/kim-jest-falszywiec-d-olbrychski-i-jego-guru-a-wajda-oto-hanbiaca-prawda
 • Można kręcić filmy o tym, jak żydowskie NKWD ze Smoleńska wycięło w katyńskim lesie KWIAT INTELIGENCJI POLSKIEJ.
  "(...) może powoli Pan, że zajmiemy się przez chwilę bulwersującą wielce Starą Polonię kolejną hucpą filmową, do której podobno przymierza się stalinowski filmemacher Andrzej Wajda, który w czasach komunistycznej pogardy zarabiał na luksusowe życie kręceniem bata tzw. kultury filmowej, czyli polakożerczych filmów - takich jak np. "Lotna" wg. scenariusza politruka Zukrowskiego, w której to wyśmiewali się obaj, wspólnie z aktorami, z bohaterstwa Polaków szarżujących rzekomo z szablami na niemieckie czołgi w 1939 roku. "

  http://kulturalny.blox.pl/2007/09/Kim-jest-Andrzej-Wajda-Ojciec-Andrzeja-Wajdy-nie.html
 • Och, emocje, emocje
  Wajda jaki był, każdy na tym portalu wie(mam nadzieje), ale talent miał, niewątpliwie.
  Ziemia Obiecana to rzeczywiście arcydzieło
  1 Reżyseria
  2 Aktorstwo
  3 Scenografia
  4 Muzyka(Kilar )
  5 Tępo filmu, akcja
  Człowieki z marmura iz żelaza też były nienajgorsze, PanTadeusz miał dobre momenty itd......
  tylko te chore emocje bo popierwł KOD, UW , popierał bo sam był ich Ojcem Chrzestnym i tyle.... a co ciekawego i dobrego zrobił, to jego.....
 • Wajda w świetle dokumentów MSW PRL
  „Lotna”

  http://m.neon24.pl/c37c25b22bc9d2a8d9d2bdfc8967b8ee,14,0.png

  "Film „Lotna” z 1959 r. to klasyczny obraz przedstawiający żołnierzy polskich jako głupców, którzy szarżują konno z szablami w dłoni na niemieckie czołgi. Ta scena filmu przeszła do historii jako jeden z większych paszkwili historycznych Wajdy. Sam reżyser przyznał, że był to jego najgorszy film, jednak do dzisiaj jest on wciąż przypominany widzom kolejnych pokoleń w swojej pierwotnej wersji. Co ciekawe, scena szarży ułańskiej na czołgi w pełni wpisuje się w propagandę III Rzeszy. Otóż nie kto inny jak Josef Goebbels, minister propagandy hitlerowskich Niemiec, przedstawiał zdemoralizowanych Polaków rzucających się na koniach i z lancami na oddziały niemieckie. "

  https://wzzw.wordpress.com/2010/06/29/wajda-w-swietle-dokumentow-msw-prl/
 • @Witkacy 15:37:31
  Pamiętam tą chazaro-komuszą propagandę- bodajże "kawalerzysta" atakuje szablą lufę czołgu.
 • @kfakfa 15:48:12
  https://www.youtube.com/watch?v=jd9hLbvGrWI

  3minuta 44 sek

  atak na "niemieckie" T-34
 • @staszek kieliszek 07:43:53
  Pogrzeb? Chyba taki sam jak Romana Polanskiego. :)
 • @reflexión 11:55:55
  Myślę, że słowa tego księdza sa jak najbardziej na miejscu i dobrze że je przypomniałeś.
 • Szkoda, że odszedł tak późno
  Gdyby odszedł przed 1980r. może by nie wyszło, że to antypolski, żydowski element.

  Filmy, owszem, robić potrafił.
  Ale ilu Polaków mogłoby robić o wiele wybitniejsze dzieła, tego się niestety nie dowiemy, bo kinematografia, zresztą niemal cała nasz kultura, w żydowskich łapach od 1945r.

  Z pewnością nie wielu Polaków wie, że przed 1939r. druga po Hollywood żydowska kinematografia pod względem ilości kręconych filmów istniała w Polsce - finansowana z przez polskiego podatnika zgodnie z nakazmi tzw. małego traktatu wersalskiego o finansowaniu żydowskiej kultury.
 • 5*
  Za odwagę poruszenia przykrego dla Polaka tematu, bo reżyser antypolski ale na utrzymaniu Polaków.
 • @trybeus 10:20:25
  /mam w rzyci tych, którzy nie głoszą Ewangelii, / czyli cały KK?
 • @Rzeczpospolita 19:44:55
  Dziękuję. Ciężko było zrobić mi ten wpis. Niektóre filmy mi się podobały. Ale cała reszta to już inna sprawa.

  Ukłony.
 • @kfakfa 16:02:20
  Na szablę też trzeba brać i tę poprawkę, że ułan z koniem ówczesny niemiecki czołg mógłby trochę pokiereszować. One wtedy były dużo, dużo mniejsze niż t-34, które już wyglądały jak normalny czołg. Nie mniej jednak scena strasznie głupia i kompletnie ahistoryczna.

  Pozdro!
 • @zbig71 15:29:41
  "tylko te chore emocje bo popierwł KOD, UW ,"

  Jakby z polityką trafił jak z filmami - przynajmniej niektórymi, to nie byłoby najgorzej.
 • @staszek kieliszek 01:35:17
  On nawet matury nie zdążył zrobić. Teraz Paulinka Młynarska będzie po nim nosić żałobę, nie tylko ona, bo rżnął ją ostro w Paryżu gdy miała lat 15, czyli był i pedofilem, pisał o tym stary żyd Wildstein. No i to nazwisko przybrane jak u chazara w zwyczaju, prawdziwe to Krohman.
 • --------- WAJDA
  ----- to był rok, w którym do kin wchodził nakręcony przez Wajdę " Pan Tadeusz ". W którymś z programów TV w czwartek po godz 21, pokazano film " Pan Tadeusz " nakręcony jako praca dyplomowa przez młodego reżysera / nie pamiętam nazwiska /.
  Film oglądałam z zapartym tchem. ARCYDZIEŁO ! przecudnie nakręcony , nad całością unosiła się lekka słowiańska swada. Jako stary :) kinoman , wiedziałam na co patrzę!.
  Ów roku ! wybraliśmy się z całą rodziną i znajomymi na " Pana Tadeusza " Wajdy .
  CEP ! jest bardziej finezyjnej budowy , niż // dzieło // nakręcone przez wspomnianego.
  Moja mama , w tym czasie już po osiemdziesiątce WYSZŁA w połowie filmu, mówiąc ! ja bym lepiej nakręciła.

  NIGDY i NIGDZIE a szukałam ! nie znalazłam PRACY DYPLOMOWEJ pod tyt. Pan Tadeusz nakręconej przez młodego polskiego ??? Reżysera .
 • @ninanonimowa 08:58:42
  "nad całością unosiła się lekka słowiańska swada. Jako stary :) kinoman , wiedziałam na co patrzę!."

  No ale Turnau i Soyka chyba wypadli nieźle?

  https://www.youtube.com/watch?v=EJwqYy98pGA

  Dziękuję za info w sprawie pracy dyplomowej. Ktoś miał rozmach, żeby zabrać się w takich okolicznościach za "Pana Tadeusza"

  Ukłony
 • @kula Lis 66 07:52:40
  Poniższe zdjęcie (zresztą z gadzinówki Michnika) nie pozostawia wątpliwości co do narodowości zmarłego.

  https://programwps.files.wordpress.com/2016/10/z20818631qrezyser-andrzej-wajda-na-planie-filmu-pokolenie.jpg

  Reżyser Andrzej Wajda na planie filmu "Pokolenie". Łódź, 1954. W głębi widać operatora Jerzego Lipmana (Fot. Irena Jarosińska/Ośrodek Karta)

  __________________________

  Nie bez znaczenia jest fakt, że cała ta żydowska banda zaczęła kontestować PRL dopiero po 1956r., gdy Żydzi musieli opuścić kierownicze stanowiska w administracji państwa.
  Wściekły atak V żydowskiej kolumny rozpoczął się na dobre po 1968r., gdy polskie władze PRL udaremniły żydowską rebelię. Niestety, W.Gomułce i jego ekipie zabrakło determinacji w likwidacji antypolskiej, syjonistycznej bandy.
 • Żydowskie epitafium
  Zmarł Andrzej Wajda  W niedzielny wieczór 9 października zmarł Andrzej Wajda. Wybitny reżyser filmowy i teatralny. Scenarzysta i plastyk. Wielki artysta, nasz przyjaciel.

  Wiadomość o Jego śmierci przyjęliśmy z ogromnym smutkiem.

  Gościliśmy Go na premierach Teatru Żydowskiego, spotkaniach z cyklu Bagaże Kultury oraz na Festiwalu Warszawa Singera. To właśnie na tegorocznym Festiwalu widzieliśmy się po raz ostatni.  Drogi Mistrzu, dziękujemy za Twoje filmy, mądre słowa, ciepły uśmiech i życzliwość. Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci.  Zespół Fundacji Shalom

  Andrzej Wajda był największym reżyserem w dziejach polskiej kinematografii. W swoich filmach – od debiutanckiego „Pokolenia”, w którym pomimo obowiązujących oficjalnie obostrzeń złamał konwencję kina socrealistycznego aż po oczekujące na premierę „Powidoki” – pokazywał wnikliwie meandry egzystencji człowieka w kontakcie i konflikcie z drugim człowiekiem, z Bogiem, polityką, historią i z samym sobą.

  Wielokrotnie tworzył filmy o tematyce żydowskiej oraz takie, w których wątki żydowskie w znaczący sposób dopełniały wymowy dzieła. W „Samsonie” (1961), „Korczaku” (1990) i „Wielkim tygodniu” (1995) ważnym elementem dramaturgicznym były dzieje warszawskiego getta. Wątki żydowskie zawarł m.in. w filmach „Krajobraz po bitwie” (1970), „Piłat i inni” (1971), „Wesele” (1972), „Ziemia obiecana” (1975) czy „Pan Tadeusz” (1999).

  Był reżyserem, u którego występowali znani aktorzy światowego kina – Serge Merlin, John Gielgud, Gerard Depardieu, Hanna Schygulla, Omar Shariff, Bernard Blier, Isabelle Hupert, a także aktorzy polscy: Zbigniew Cybulski, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn i Wojciech Pszoniak, którzy właśnie dzięki rolom u Wajdy z wybitnych aktorów kina polskiego stali się wybitnymi aktorami kina światowego.

  Odejście Andrzeja Wajdy to koniec długiej, ponad sześćdziesięcioletniej epoki w dziejach europejskiej kultury i światowej kinematografii.

  http://shalom.org.pl/event/zmarl-andrzej-wajda/
 • @Rzeczpospolita 10:50:05
  Dobrze jest znać taki ogólny obraz wydarzeń 1956 - 1968. Ale się na nas uwzięli.
  A na tym zdjęciu to Wajda przypomina nawet trochę Boba Dylana (wł. Robert Allan Zimmerman) ale to jest raczej wyjątkowe, bo na innych obstawiałbym Greka - serio.

  Dziękuję za informację.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:13:46
  No proszę - docenili człowieka...
 • @Jasiek 10:07:07
  Mając do wyboru Powidoki (za które po całym świecie B.Linda świeci oczyma za Wajdę, jak sam mówi, "bo to zła fabuła byłas") tudzież "Lotną" (tym obrazem Wajda zapisze się w pamięci potomnych - jednym obrazem powiedział: "polskie wojsko było nieistotne, ono się nie liczyło, nikt nie traktował go poważnie") z jednej a dziś zaliczającą swą kinową premierę Boczarską w Sztuce Kochania z drugiej (prawdziwa Michalina Wołodyjowska - prawdziwa lechitka w spódnicy, mająca odwagę w czasach sponiewierania kobiety upominać się o jej prawo do szczęścia i decydowania o sobie) polski widz wybierze Boczarską, a nie Lindę.

  Wajda reżyserował tak, by Polakom lufa opadła. By ich ubezpodmiotowić. Pokazać, że bohaterstwo - fake. Bohaterstwo nigdy nie jest fake - na takie kino się nie zgadzam.

  Potem (w Człowieku z Marmuru i w Człowieku z Żelaza) nieco zniuansował ocenę rzeczywistości - to są ważne filmy. Ale "Lotna" (ośmieszanie bohaterstwa w sposób niezgodny z prawdą) to fake. Raginis w zaświatach się z nim policzy, jestem pewien.

  Męskie (sprawcze, odważne, prawdziwe) kino natomiast to "Bogowie", "Dług", "Plac Zbawiciela" czy też "Sztuka kochania" (nawet jeśli komuś Religia z kochaniem się pomylić może).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej